Statut
STATUT
FUNDACJI IM. ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI
DLA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
I Rozdział
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez fundatorów/założycieli: Jego Eminencję kard. dr. Franciszka Macharskiego, arcybiskupa metropolitę krakowskiego − Wielkiego Kanclerza Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Jego Magnificencję ks. prof. dr. hab. Wacława Świerzawskiego − rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie aktem notarialnym sporządzonym przez Państwowe Biuro Notarialne w Krakowie w dniu 2 lutego 1990, nr rep. A/II/1747/90.
§2
Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U. Nr 21 poz. 97), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. Nr 96 poz.873) oraz niniejszego Statutu.
§3
Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania jej do rejestru fundacji przez Sąd rejestrowy. Dopuszczalne jest używanie nazwy Fundacji ze skróconą nazwą uczelni (UPJPII).
§4
Statut wchodzi w życie po zatwierdzeniu przez właściwego Ministra.
§5
Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej i zagranica. Siedzibą Fundacji jest miasto Kraków.
II Rozdział
CEL I ZADANIA FUNDACJI
§6
-
Cele Fundacji:
- prowadzenie działalności pożytku publicznego w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania, a w szczególności wspieranie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (zwanego dalej UPJPII) w jego działalności naukowej i twórczej oraz we wszelkich poczynaniach zmierzających do odnowy jego bazy materialnej, zwłaszcza w zakresie rozbudowy majątku trwałego i pomnożenia oraz uzupełnienia wyposażenia;
- udzielanie UPJPII pomocy finansowej w realizacji jej zadań w dziedzinie nauki i kształcenia kadry naukowej,
- propagowanie w kraju i zagranicą osiągnięć byłego Wydziału Teologicznego UJ, PWT, PAT oraz UPJPII, a w szczególności ich dorobku w zakresie badań naukowych, kształcenia i wychowywania młodzieży oraz twórczego wzbogacania kultury narodowej,
- upowszechnianie wiedzy o celach i działaniach Fundacji, zarówno w kraju jak i zagranicą,
- inspirowanie i organizowanie ruchu społecznego wokół celów Fundacji;
- podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
- upowszechnianie nauki, kultury i sportu wśród młodzieży akademickiej;
- wspieranie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
- działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
- działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języków regionalnych
-
Cele określone w ust. 1 Fundacja będzie realizować poprzez:
- inicjowanie i pozyskiwanie pomocy finansowej i rzeczowej;
- przekazywanie swoich dochodów na potrzeby UPJPII stosowanie do planów działalności;
- prowadzenie działalności edytorskiej;
- ułatwianie kontaktów i współpracy ze środowiskami: nauki, kultury, polonijnymi, ekonomicznymi, organizacjami społecznymi w kraju i zagranicą, organizowanie konferencji, sympozjów, udzielanie stypendiów dla wybitnych uczonych i specjalistów zagranicznych. Finansowanie pobytów naukowych za granicą dla wyróżniających się pracowników UPJPII;
- pobudzanie inicjatyw społecznych zgodnych z celami statutowymi Fundacji.
- prowadzenie działalności pożytku publicznego na zasadach określonych w § 14 Statutu.
- Działalność określona w ust. 2 może być prowadzona zarówno w formie odpłatnej, jak i nieodpłatnej.
- Każda z form prowadzonej przez Fundację działalności jest rachunkowo wyodrębniona w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności, z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości
III Rozdział
ORGANY FUNDACJI
§7
-
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji,
- Zarząd Fundacji,
- Komisja Rewizyjna.
Protektorem Fundacji jest biskup pełniący urząd Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego.
- Nie można być jednocześnie członkiem więcej niż jednego organu Fundacji.
- Decyzje i uchwały organów Fundacji zapadają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego obrad.
- Członkowie Rady Fundacji i Komisji Rewizyjnej pełnią swoje funkcje honorowo.
- Członkowie Zarządu za pełnienie swojej funkcji mogą pobierać wynagrodzenie, uzależnione od wyników działania Fundacji, na zasadach i w wysokości ustalonej w Regulaminie wynagradzania członków Zarządu Fundacji.
- Wszystkim członkom organów Fundacji przysługuje prawo zwrotu kosztów poniesionych w związku z pełnioną funkcją, w tym kosztów noclegów, podróży oraz diet.
- Osoby, które po zapoznaniu się ze Statutem Fundacji i jej celami wyrażą chęć realizowania jej celów i zadeklarują systematyczne wpłacanie ofiar na rzecz Fundacji, mogą utworzyć za zgodą Rady i Zarządu „Grono Przyjaciół Fundacji”.
-
Na wniosek władz Fundacji: Rady lub Zarządu „Grono Przyjaciół Fundacji” może być organem doradczym i opiniodawczym Fundacji. Regulamin działalności doradczej i opiniodawczej „Grona Przyjaciół” ustała Zarząd.
§8
RADA FUNDACJI
-
Rada Fundacji składa się z 10−15 członków.
-
Wybór członków Rady pierwszej kadencji dokonują Fundatorzy/Założyciele/ w liczbie 7−10 członków, pozostałych 8−10 wybiera Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
-
Pierwsze zebranie Rady zwołują Fundatorzy w ciągu 14 dni od chwili uzyskania osobowości prawnej przez Fundację.
-
Na pierwszym posiedzeniu Rada wybiera ze swego grona:
-
przewodniczącego Rady;
-
dwóch wiceprzewodniczących,
-
sekretarza.
-
-
Członków Rady drugiej i kolejnych kadencji powołuje:
a) w liczbie 5−7 ustępująca Rada,
b) w liczbie 5−8 Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, spośród osób zasłużonych na polu nauki i kultury, a także tych, którzy swoją ofiarnością szczególnie przyczynili się do pomnożenia mienia i dóbr kulturowych Fundacji. Członkowie nowej kadencji winni zostać wyłonieni w terminie do dnia 30 listopada ostatniego roku kadencji ustępującej Rady. -
Kadencja Rady Fundacji wynosi 3 lata i rozpoczyna się 1 stycznia z tym, że pierwsza kadencja rozpoczyna się z dniem zarejestrowania Fundacji i upływa z dniem 31 grudnia trzeciego pełnego roku.
-
Członek Rady może złożyć rezygnację z członkostwa w Radzie. Na wniosek Rady jej członek może być również usunięty z uzasadnionych przyczyn, m.in. w sytuacji skazania go prawomocnym wyrokiem za przestępstwo. W obu przypadkach Rada może powołać na to miejsce nowego członka Rady.
§9
ZAKRES DZIAŁANIA RADY FUNDACJI
-
Do zakresu działania Rady należy:
- zatwierdzanie rocznych i wieloletnich planów i programów działania Fundacji,
- zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji,
- przyjmowanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- coroczne udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
- podejmowanie uchwał w przedmiocie przeznaczenia zysków Fundacji, zgodnie z jej celami, względnie podejmowanie uchwał w przedmiocie pokrycia strat;
- podejmowanie uchwał w sprawie łączenia się Fundacji,
- wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz odwołania członków Zarządu,
- podejmowanie uchwał co do rozpoczęcia oraz ustalenia zakresu prowadzenia działalności gospodarczej,
- podejmowanie uchwał w innych sprawach niezastrzeżonych do zakresu działania Zarządu i Komisji Rewizyjnej, względnie przekazanych przez te organy do decyzji Rady.
-
Rada Fundacji ma prawo żądać od Zarządu udzielania jej wyjaśnień i udostępniania wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
-
Zebranie Rady zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub Fundatorów.
-
Zebrania Rady winny odbywać się nie rzadziej niż dwa razy w roku.
-
O zebraniu Rady Przewodniczący obowiązany jest powiadomić wszystkich jej członków, podając czas i miejsce zebrania.
-
Uchwały Rady są protokołowane.
-
Posiedzenia Rady mogą być przeprowadzane w sposób zdalny- w oparciu o instrukcje określone przez Zarząd Fundacji, przy czym instrukcje winny zapewniać udział w zdalnym posiedzeniu wszystkim członkom Rady w czasie rzeczywistym, możliwość zabierania głosu przez wszystkich uczestników posiedzenia, a także tajność głosowania.
-
Rada może podejmować uchwały w formie pisemnej- w sposób obiegowy. Ten sposób podejmowania uchwał zarządza Przewodniczący Rady, wskazując okres, w jakim głosy winny zostać oddane. Uchwała podjęta w trybie obiegowym zapada z dniem upływu okresu wskazanego na oddanie głosów.
-
Członkowie Rady mogą brać udział w posiedzeniach lub podejmować uchwały w trybie obiegowym przez pełnomocników (przy czym nie mogą nimi być członkowie Zarządu Fundacji ani członkowie Komisji Rewizyjnej).
§10
ZARZĄD FUNDACJI
-
Zarząd Fundacji składa się z 3−5 osób, w tym prezesa, wiceprezesa, skarbnika oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, innych osób powołanych przez Radę Fundacji.
-
Zarząd pierwszej kadencji powołują Fundatorzy (Założyciele).
-
W razie ustąpienia lub śmierci członka Zarządu w czasie trwania kadencji, skład Zarządu winien zostać uzupełniony w drodze wyboru dokonanego przez Radę Fundacji.
-
Kadencja Zarządu wynosi 3 lata i rozpoczyna się 1 stycznia z tym, że pierwsza kadencja rozpoczyna się z dniem zarejestrowania Fundacji i upływa z dniem 31 grudnia trzeciego pełnego roku.
-
Powołanie nowego Zarządu winno nastąpić nie później niż do 30 listopada roku kończącego kadencję poprzedniego Zarządu.
§11
ZAKRES DZIAŁANIA ZARZĄDU
-
Do zakresu działania Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
- reprezentowanie Fundacji na zewnątrz,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji,
- przygotowywanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji,
- organizowanie działalności związanej z realizacją celów Fundacji,
- sporządzanie bilansu i rachunku zysków i strat oraz sprawozdań z działalności Fundacji,
- uchwalanie regulaminów i instrukcji w zakresie administrowania i działalności gospodarczej,
- decydowanie o strukturze organizacyjnej Fundacji oraz o stanie zatrudnienia.
-
Zarząd może zatrudniać pracowników w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy, a także określać wielkość zatrudnienia, zasady wynagradzania oraz wielkość środków przeznaczonych na wynagrodzenia dla pracowników.
-
Prezes Zarządu jest kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.
-
Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji konieczne jest współdziałanie dwóch członków Zarządu, z tym, że w sprawach dotyczących gospodarki finansowej Fundacji jednym ze współdziałających członków Zarządu musi być prezes lub jego zastępca.
-
Każdy członek Zarządu jest obowiązany samodzielnie prowadzić sprawy nieprzekraczające zwykłego zakresu działania Fundacji.
-
W sprawach przekraczających zakres zwykłego działania Fundacji niezbędna jest uprzednia uchwała Zarządu.
-
Uchwały Zarządu są protokołowane.
§12
KOMISJA REWIZYJNA FUNDACJI
-
Komisja Rewizyjna Fundacji składa się z 3 członków wybranych przez Radę, którzy ze swego grona wybierają przewodniczącego oraz sekretarza.
-
Do zakresu działania Komisji rewizyjnej należy:
- nadzorowanie wszystkich dziedzin działalności Zarządu Fundacji i podległych mu jednostek organizacyjnych, a w szczególności sprawdzanie zgodności podejmowanych działań z celami Fundacji,
- kontrolowanie stanu majątkowego, bilansu Fundacji,
- załatwianie i rozpatrywanie innych zleconych przez Radę spraw Fundacji z zakresu kontroli i nadzoru,
- żądanie od Zarządu udzielenia Komisji wszelkich wyjaśnień oraz udostępnienia dokumentów dotyczących działalności Fundacji,
- Komisja może korzystać z pomocy biegłych, których wynagrodzenie sama ustala.
- Członkowie Komisji mogą uczestniczyć w posiedzeniu Zarządu Fundacji z głosem doradczym.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej Fundacji nie mogą być członkami Zarządu Fundacji, ani pozostawać z członkami Zarządu w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.
- Członkiem Komisji Rewizyjnej nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
§13
MAJĄTEK FUNDACJI
-
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w wysokości jednego tysiąca dolarów USA.
-
Dochodami Fundacji są:
- spadki, zapisy, darowizny, subwencje, dotacje, granty i innego rodzaju przysporzenia majątkowe poczynione na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne,
- wpływy ze zbiórek organizowanych przez Fundację przeprowadzonych po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia,
- odsetki bankowe,
- dochody z działalności gospodarczej Fundacji,
- dochody z odpłatnej działalności pożytku publicznego
- inne wpływy i dochody.
-
Cały dochód Fundacji przeznaczany jest na realizację celów statutowych.
-
Dysponowanie środkami winno uwzględniać życzenie ofiarodawców, co do przeznaczenia przekazanych Fundacji sum pieniężnych lub środków rzeczowych (zgodnie z celami Fundacji).
-
Fundacja nie ogranicza zdolności UPJPII do nabywania jakichkolwiek przedmiotów majątkowych zwłaszcza drogą spadku, zapisu lub darowizny.
-
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą jedynie w ramach służących realizacji jej celów statutowych, również poprzez wyodrębnione organizacyjnie i finansowo zakłady.
-
Zakres działania zakładu oraz zakres uprawnień i obowiązków osób kierujących zakładem określa regulamin organizacyjny zakładu ustalony przez Zarząd Fundacji.
-
Zakazane jest:
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli („osoby bliskie”),
- przekazywanie majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywanie majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
- nabywanie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
§ 14
DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO
-
Fundacja realizuje cele statutowe na rzecz ogółu ludności poprzez prowadzenie działalności pożytku publicznego polegającej na:
- wspieraniu działalności organizacji studenckich i studenckich kół naukowych funkcjonujących na UPJPII (85.60.Z);
- działalności charytatywnej (88.99.Z PKD);
- działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (88.10.Z PKD);
- działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym, zwłaszcza słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UPJPII (88.10.Z PKD);
- działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (88.99.Z PKD);
- fundowaniu nagród i wyróżnień dla szczególnie zdolnych uczniów szkół średnich oraz studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (88.99.Z PKD);
- współpracy z mediami, administracją rządową i samorządową, organizacjami pozarządowymi, organizacjami naukowymi, szkołami wyższymi z Polski i zagranicy, przedsiębiorstwami oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz społeczności lokalnych (88.99.Z PKD);
- pozyskiwaniu środków finansowych, rzeczowych oraz wsparcia organizacyjnego osób trzecich dla realizacji celów statutowych Fundacji (88.99.Z PKD);
- realizacji projektów zgodnych z celami fundacji finansowanych bądź współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz dobrowolnych wpłat instytucji i osób prywatnych (94.11.Z)
- finansowaniu konferencji, sympozjów, seminariów (85.60.Z PKD)
- organizacji i finansowaniu wystaw i konkursów oraz innych imprez kulturalnych (90.01. PKD);
- organizacji i finansowaniu imprez sportowych (93.19.Z PKD)
- udzielaniu pomocy absolwentom UPJPII w aktywnym poszukiwaniu pracy, w zakresie, w jakim działalność ta nie jest reglamentowana (78.10.Z PKD)
- prowadzeniu działalności edukacyjnej na rzecz podnoszenia kwalifikacji kadry dydaktyczno – naukowej, kadry administracyjnej, oraz studentów wszystkich stopni ( prowadzenie kursów dokształcających i zawodowych) (85.60.Z PKD);
- inicjowaniu, planowanie, prowadzenie i zlecanie kampanii informacyjnych i promocyjnych propagujących działalność Fundacji (73.11.Z PKD)
- organizowaniu akcji wspierających wolontariat (91.33.Z PKD)
- organizowaniu międzynarodowych wymian młodzieży (85.60.Z PKD)
-
Działalność określona w ust. 1 jest wyłączną działalnością statutową pożytku publicznego Fundacji.
-
Działalność, o której mowa w ust.1 może być prowadzona zarówno w formie odpłatnej jak i nieodpłatnej.
-
Dla osiągnięcia swoich celów statutowych Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
-
Prowadzenie nieodpłatnej i odpłatnej działalności statutowej pożytku publicznego wymaga rachunkowego wyodrębnienia każdej z tych form w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników, z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości.
-
Dochody z działalności odpłatnej pożytku publicznego Fundacja w całości przeznaczy na realizację celów statutowych, określonych w §6 Statutu.
§ 15
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA FUNDACJI
-
Fundacja prowadzi w kraju i zagranicą działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi przepisami.
-
Działalnością gospodarczą Fundacji kieruje Zarząd.
-
Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji jest:
- Drukowanie gazet (18.11.Z PKD)
- Pozostałe drukowanie (18.12.Z PKD)
- Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku (18.13.Z PKD)
- Introligatorstwo i podobne usługi(18.14.Z PKD)
- Reprodukcja zapisanych nośników informacji (18.20.Z PKD)
- Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach (47.19.Z PKD)
- Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (47.91.Z PKD)
- Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (47.99.Z PKD)
- Sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.61.Z PKD)
- Sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmiennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.62.Z PKD)
- Sprzedaż detaliczna nagrań dźwiękowych i audiowizualnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.63.Z PKD)
- Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (85.51.Z PKD)
- Pozaszkolne formy edukacji artystycznej (85.52.Z PKD)
- Nauka języków obcych (85.59.A PKD)
- Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (85.59.B PKD)
- Wydawanie książek (58.11.Z PKD)
- Wydawanie gazet (58.13.Z PKD)
- Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków (58.14.Z PKD)
- Pozostała działalność wydawnicza (58.19. Z PKD)
- Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (59.11.Z PKD)
- Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi (59.12.Z PKD)
- Działalność związana z projekcją filmów (59.14.Z PKD)
- Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (63.11.Z PKD)
- Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (70.21.Z PKD)
- Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (72.20.Z PKD)
- Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (72.19.Z PKD)
- Działalność agencji reklamowych (73.11.Z PKD)
- Badanie rynku i opinii publicznej (73.20.Z PKD)
- Działalność fotograficzna (74.20.Z PKD)
- Działalność związana z tłumaczeniami (74.30.Z PKD)
- Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (74.90.Z PKD)
- Działalność agencji pracy tymczasowej (78.20.Z PKD)
- Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników (78.30.Z PKD)
- Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (82.30.Z PKD)
- Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (82.99.Z PKD)
- Działalność wspomagająca edukację (85.60.Z PKD)
- Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych (90.01.Z PKD)
- Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych (90.02.Z PKD)
- Artystyczna i literacka działalność twórcza (90.03.Z PKD)
- Działalność archiwów (91.01.B PKD)
- Pozostała działalność związana ze sportem (93.19.Z PKD)
- Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna (93.29.Z PKD)
- Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (68.20.Z PKD)
- Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie (68.32.Z PKD)
- Działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach (81.10.Z PKD)
- Świadczenie usług parkingowych (52.21.Z PKD)
-
Dochody z działalności gospodarczej Fundacja w całości przeznaczy na realizację celów statutowych, określonych w §6 Statutu.
§16
LIKWIDACJA FUNDACJI
-
Fundacja ulega likwidacji w wypadkach wskazanych w ustawie o fundacjach.
-
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd na wniosek Rady lub Fundatorów na zebraniu likwidacyjnym.
-
Zebranie likwidacyjne zwołuje Zarząd z własnej inicjatywy lub na wniosek Fundatora, po zasięgnięciu opinii Rady i Komisji rewizyjnej.
-
Zebranie likwidacyjne wybiera przewodniczącego obrad ze swego grona.
-
Uchwała w sprawie decyzji o likwidacji Fundacji zapada większością 3/4 głosów osób uprawnionych do udziału w zebraniu likwidacyjnym.
-
Likwidatorami Fundacji są członkowie Zarządu.
-
Likwidatorzy podejmują czynności niezbędne dla zakończenia działalności Fundacji, a w szczególności zakończą jej bieżące sprawy.
-
Majątek Fundacji pozostały po zamknięciu rachunków podlega przekazaniu na rzecz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
-
Nadzór nad działalnością likwidatorów sprawuje Senat UPJPII.
-
Po zakończeniu likwidacji likwidatorzy przedstawiają sprawozdanie likwidacyjne Fundatorom i Senatowi UPJPII. Decyzja o przyjęciu sprawozdania likwidacyjnego stanowi podstawę do złożenia przez likwidatorów wniosku o wykreślenie Fundacji z rejestru Fundacji.
-
Księgi i dokumenty pozostałe po działalności Fundacji zostaną złożone w archiwum Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
§17
ZMIANA STATUTU FUNDACJI
-
Zmiany statutu Fundacji dokonuje Rada Fundacji na wniosek Zarządu lub Fundatorów większością 2/3 głosów.
-
Zmiana celów działania Fundacji następuje na zasadach określonych w ust. 1.
§18
Nadzór nad Fundacją sprawują Minister właściwy do spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydent Miasta Krakowa.