Projekt socjalny "Wracaj do kultury" studentów UPJPII dla licealistów z Kóz

21.12.2022

Studenci kierunku praca socjalna w Instytucie Socjologii i Pracy Socjalnej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII Joanna Snoch, Małgorzata Scąber, Stanisław Łopadczak 16 grudnia 2022 r. przeprowadzili projekt socjalny pod nazwą "Wracaj do kultury" skierowany do grupy młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kozach. W działaniach projektowych wzięło udział 27 uczniów oraz 3 opiekunów.

Wymienione poniżej cele mają charakter profilaktyczny i zostały w pełni zrealizowane w czasie trwania projektu.

• podniesienie świadomości na temat kultury, jej wartości i tradycji;
  • podniesienie świadomości na temat roli kontaktów rówieśniczych;
  • zapobieganie cyberprzemocy;
  • podniesienie świadomości na temat zaburzeń funkcjonowania społecznego współczesnej młodzieży;
  • podniesienie świadomości rodziców na temat problemów młodzieży;
  • pokazanie różnych form spędzania czasu;
  • wspomaganie nawiązywania nowych kontaktów w grupie;
  • zapobieganie uzależnieniom od telefonu;
  • wzrost integracji w grupie.

Przeprowadzone działania projektowe zostały sfinansowane ze środków profilaktyki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozach:

• Wyjazd z Kóz o godzinie 9:30 i przejazd do Krakowa.
  • Przyjazd do Krakowa o godzinie 12.30, przeprowadzenie prelekcji pt.: Jak odnaleźć siebie we współczesnym świecie?- zaburzenia zachowania.
  • Wspólny obiad w Spółdzielni Socjalnej Równość.
  • Gra terenowa na terenie Starego Miasta w Krakowie- obejmowała 15 punktów historycznych. Przy każdym z punktów uczestnicy musieli wykonać zadania z zakresu historii, sztuki, literatury, kultury i architektury.
  • Podsumowanie wyników gry, wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród.
  • Wejście do Teatru Bagatela na spektakl,, Wieczór kawalerski".
  • Powrót z Krakowa do Kóz.

Obecnie projekt jest na etapie ewaluacji, która będzie dokonana na podstawie arkusza obserwacji oraz formularza ankietowego dla uczniów, którzy brali udział w projekcie. Ewaluacja pozwoli na ocenę działań projektowych z perspektywy uczestników ale również opiekunów.