Zrealizowane projekty
V OSDKN "Newmanalia - odkrywając ortodoksję"
V Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa NEWMANALIA – ODKRYWAJĄC ORTODOKSJĘ: Wszystko przez Nie się stało, a bez niego nic się nie stało, z tego, co się stało (J 1,3) odbyła się we wtorek 4 czerwca 2019 roku w Lektorium UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3. Podobnie, jak miało to miejsce w minionych latach, także tym razem zorganizowana została przez Koło Naukowe Teologów UPJPII przy wsparciu Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII w Krakowie.
Oprócz prelegentów afiliowanych do UPJPII (w tym z Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów) konferencję swoją obecnością zaszczycili reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz, po raz pierwszy, Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu, co nadało tegorocznej edycji tak pożądanego przez organizatorów rysu ekumenicznego.
Obrady podzielone zostały na dwie części: przedpołudniową poświęconą teologii systematycznej i porównawczej (moderowaną przez mgr lic. Magdalenę Dudek) oraz popołudniową skupiającą się wokół teologii kultury i teologii praktycznej (moderowaną przez mgr lic. Piotra Popiołka). Po każdej z nich odbyła się dyskusja, poprzedzona pytaniami i uwagami do prelegentów.
W ramach pierwszego panelu wygłoszono łącznie osiem prelekcji. Poświęcone były one szeroko i wielowątkowo pojętej protologii, począwszy od ogólnego i wprowadzającego w tematykę konferencji wystąpienia o teologicznych refleksjach nad stworzeniem świata, poprzez wystąpienia z biblistyki (nowy akt stwórczy w Księdze Ezechiela), patrologii (Epifaniusza z Salaminy krytyka protologii ofickiej), liturgiki (miejsce teologii stworzenia w liturgii ormiańskiej), protologii Świadków Jehowy, a także teologii współczesnej – odnowie teologii w myśli Bernarda Lonergana, chrześcijańskiemu ekofeminizmowi oraz teologii politycznej Johna Milbanka i Williama Cavanaugh.
Panel drugi poświęcony został teologii w kulturze rozumianej jako tropy teologiczne w dziełach literackich i filmowych (mariologii w twórczości Paula Claudela, obrazie Boga w Tolkienowskim Władcy Pierścieni, bogom i stworzycielom w uniwersum Marvela), jako nawiązanie do kwestii Boga w ramach nieteologicznej refleksji historyczno-filozoficznej (Sapiens Harariego rozpatrywany jako lektura na lekcji religii), symboliki (nie)chrześcijańskiej i jej inkulturacji („niebezpieczne symbole”) oraz podobieństwom między mitologią indiańską i Księgą Rodzaju, a także celibatowi duchownych w kontekście „nowego stworzenia”. W ramach tej części wygłoszono łącznie siedem prelekcji.
Z wykładem specjalnym pt. „Cor ad cor loquitur. Czyli w jaki sposób Bóg przemawia do człowieka według J.H. Newmana”, który wygłoszony został pomiędzy panelami, wystąpił dr Michał Zborowski – absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz, jeszcze jako doktorant, czynny uczestnik edycji „Newmanaliów” w latach 2016-2018. Wykład, ze względu na swój temat, uczynił zadość tradycji włączenia do programu przynajmniej jednego referatu związanego bezpośrednio z myślą Patrona cyklu konferencji, kanonizowanego 13 października 2019 roku św. Jana Henryka Newmana.